رهبرى کردن تصویر دختران دستگیری پروفایل

رهبرى کردن: تصویر دختران دستگیری پروفایل استفاده اطلاعات انتشار تصویر شبکه های اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی فعالیت فیزیکی احتمال مبتلا شدن به گلوکوم را کم کردن می‌دهد

مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد فعالیت فیزیکی خطر مبتلا شدن به گلوکوم (آب سیاه) را به میزان 73 درصد کم کردن می‌دهد.

فعالیت فیزیکی احتمال مبتلا شدن به گلوکوم را کم کردن می‌دهد

فعالیت فیزیکی احتمال مبتلا شدن به گلوکوم را کم کردن می دهد

عبارات مهم : بینایی

مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد فعالیت فیزیکی خطر مبتلا شدن به گلوکوم (آب سیاه) را به میزان 73 درصد کم کردن می دهد.

به گزارش ایرنا از مدیکال ساینس، بر اساس این مطالعه، به ازای هر 10 دقیقه زیاد کردن فعالیت فیزیکی در هفته، احتمال مبتلا شدن به گلوکوم 25 درصد کم کردن می یابد. محققان احتمال می دهند که ورزش و فعالیت فیزیکی از طریق عوض کردن جریان خون و فشار چشم بر گلوکوم تاثیر می گذارد؛ با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

فعالیت فیزیکی احتمال مبتلا شدن به گلوکوم را کم کردن می‌دهد

اختلال آب سیاه به علت اختلال در جریان خون اعصاب بینایی بوجود می آید و با مرور وقت پیشرفت می کند.

این عارضه معمولا با زیاد کردن فشار چشم مرتبط هست. مطالعات نشان می دهد آب سیاه ریشه ژنتیکی دارد و ممکن است تا آخر عمر علامتی نداشته باشد. بر اثر زیاد کردن فشار داخل چشم، اعصاب بینایی انتقال دهنده تصویرهای به مغز آسیب می بینند و بینایی به مرور کم کردن می یابد. این بیماری در صورت عدم درمان می تواند منجر به نابینایی شود.

مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد فعالیت فیزیکی خطر مبتلا شدن به گلوکوم (آب سیاه) را به میزان 73 درصد کم کردن می‌دهد.

معمولا بیماری درمراحل اولیه بدون علامت و درد هست، بنابراین به افرادی که در خانواده سابقه این بیماری را دارند و افراد میانسال و مسن توصیه می شود به طور دوره ای و حداقل سالی یک بار به وسیله چشم دکتر چکاپ شوند. علاوه بر سابقه خانوادگی، دیابت نیز یکی از مهمترین فاکتورهای خطر این عارضه است.

*** چه عواملی باعث بروز گلوکوم می شوند

آب سیاه زمانی اتفاق می افتد که فشار مایع داخل چشم زیاد کردن یابد و این مایع آن طور که باید در چشم گردش ندارد. به طور طبیعی بین قرنیه و عدسی چشم مایعی به نام زلالیه وجود دارد که از مویرگ ها ترشح می شود و تامین کننده مواد غذایی و اکسیژن جهت عدسی و قرنیه است و از طرفی مواد زاید را از طریق خون دفع می کند. زلالیه همراه با زجاجیه فشار درونی چشم را ثابت نگه می دارد و شکل کروی چشم را حفظ می کند. در صورتی که در تصفیه زلالیه اختلالی به وجود آید و مایع به همان سرعتی که ترشح می شود بازجذب نشود، فشار چشم زیاد کردن می یابد و عارضه آب سیاه رخ می دهد.

علاوه بر عوامل ارثی، عفونت شدید چشم، مواد شیمیایی، بیماری های التهابی و انسداد عروق خونی داخل چشم نیز از عوامل غیر مرسوم آب سیاه هستند. بیماری آب سیاه معمولا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار می دهد؛ ولی ممکن است در یک چشم شدید تر باشد.

فعالیت فیزیکی احتمال مبتلا شدن به گلوکوم را کم کردن می‌دهد

** انواع گلوکوم

گلوکوم زاویه باز

این حالت مرسوم ترین نوع بیماریست. در این حالت مکانیسم بازجذب مایع زلالیه کاملا طبیعی هست؛ ولی گردش مایع در چشم طبیعی نیست.

مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد فعالیت فیزیکی خطر مبتلا شدن به گلوکوم (آب سیاه) را به میزان 73 درصد کم کردن می‌دهد.

گلوکوم زاویه بسته

شیوع این حالت در آسیا زیاد از غرب هست. در این حالت بازجذب مایع چشم به علت باریک بودن بیش از اندازه زاویه عنبیه و قرنیه به درستی صورت نمی گیرد. این حالت علاوه بر آب سیاه، می تواند منجر به دوربینی و آب مروارید شود.

فعالیت فیزیکی احتمال مبتلا شدن به گلوکوم را کم کردن می‌دهد

**چه افرادی زیاد در معرض آب سیاه قرار دارند

-افراد بالای 40 سال

-بیماران مبتلا به دیابت

افرادی که در خانواده سابقه مبتلا شدن به دیابت دارند

-استفاده از بعضی داروهای استروئیدی مانند پردنیزولون

-ضربه ناگهانی به چشم

-افرادی با دید ضعیف

*** مهمترین علایم گلوکوم چیست

-کاهش یا از دست دادن بینایی

-دیدن هاله در اطراف نور متمرکز مانند چراغ

-قرمزی چشم

-چشم درد

-تهوع یا استفراغ

***آمار قابل تامل در مورد آب سیاه

– بر اساس گزارش شرکت جهانی بهداشت، گلوکوم دومین علت مهم نابینایی در دنیا است.

– بر اساس آمار، بیش از 60 میلیون نفر در سراسر دنیا مشکوک به این عارضه هستند.

-گلوکوم زاویه باز مرسوم ترین شکل این بیماریست.

– بیش از سه میلیون نفر در آمریکا به این عارضه مبتلا هستند که نیمی از آنان از مسئله خود بی اطلاعند.

** مصرف سبزیجاتی که برگ پهن سبز رنگ دارند، احتمال مبتلا شدن به آب سیاه را 30 درصد کم کردن می دهد

این مطالعه که به همت محققان دانشکده پزشکی هاروارد صورت گرفته نشان می دهد رژیم غذایی حاوی سبزیجات برگ پهن مانند کاهو و اسفناج، احتمال مبتلا شدن به آب سیاه را 30 درصد کم کردن می دهد. سبزیجات برگ پهن حاوی مقادیر بالای اکسید نیتریک هستند. اکسید نیتریک یک عامل مهم در تنظیم جریان خون چشم هست. از طرفی، این سبزیجات حاوی دو آنتی اکسیدان نیرومند به نام های لوتئین و زیگزانتین هستند که احتمال مبتلا شدن به بیماری های مزمن چشم از قبیل گلوکوم، آب مروارید و انحطاط ماکولا را کم کردن می دهند.

محققان توصیه می کنند در صورتی که در خانواده سابقه بیماری آب سیاه وجود دارد، سبزیجاتی مانند اسفناج، کاهو، کرفس، کلم پیچ، کلم بروکلی، نخود فرنگی و جوانه کلم بروکسل، زیاد مصرف شود. این مطالعه نشان می دهد نقش سبزیجات در اصلاح بینایی، موثر تر از هویج است.

واژه های کلیدی: بینایی | فعالیت | بیماری | مبتلا شدن | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs