رهبرى کردن تصویر دختران دستگیری پروفایل

رهبرى کردن: تصویر دختران دستگیری پروفایل استفاده اطلاعات انتشار تصویر شبکه های اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی آلودگی هوا و سندرم داون چه رابطه‌ای دارند؟

این روزها بحث آلودگی هوا و وجود ذرات معلق همچنان مطرح هست، ولی توصیه قابل توجه اخبار مرتبط با این معضل زیست‌محیطی هست. به عنوان مثال، این خبر که آلودگی هوا احتم

آلودگی هوا و سندرم داون چه رابطه‌ای دارند؟

آلودگی هوا و سندرم داون چه رابطه ای دارند؟

عبارات مهم : فرزند

این روزها بحث آلودگی هوا و وجود ذرات معلق همچنان مطرح هست، ولی توصیه قابل توجه اخبار مرتبط با این معضل زیست محیطی هست. به عنوان مثال، این خبر که آلودگی هوا احتمال تولد نوزادان مبتلا به سندرم داون را زیاد کردن می دهد و اخیرا در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … دست به دست می شود، چقدر واقعیت دارد؟

این که می گویند سندرم داون یک بیماری فامیلی هست، چطور؟ باید بدانید سندرم داون که خیلی ها آن را به نام منگولیسم می شناسند، یک بیماری ژنتیک است که به علت اختلال در کروموزوم21 به وجود می آید و کودکان مبتلا به جای دو کروموزوم سه کروموزوم21 دارند.

آلودگی هوا و سندرم داون چه رابطه‌ای دارند؟

مهم ترین علت مبتلا شدن به سندرم داون، سن بالای مادر در وقت بارداری است و در زن هایی که بعد از 30 سالگی باردار می شوند، امکان مبتلا شدن به سندروم داون در جنین زیاد است چون در سلول های جنسی تغییراتی به وجود می آید که عامل اختلال در کروموزوم21 و مبتلا شدن به سندرم داون است.

در موردی ممکن است پدر یا مادر پرسشها ژنتیک داشته باشند که در نسل بعدی سقط مکرر یا مبتلا شدن به سندرم داون دیده می شود.

این روزها بحث آلودگی هوا و وجود ذرات معلق همچنان مطرح هست، ولی توصیه قابل توجه اخبار مرتبط با این معضل زیست‌محیطی هست. به عنوان مثال، این خبر که آلودگی هوا احتم

متوسط میزان بروز این سندرم بین یک در 600 تا یک در 100 مورد از تولد نوزادان زنده گزارش شده است که این میزان در مادران جوان کم تر است و با زیاد کردن سن مادر زیاد کردن می یابد. با وجود این، حدود دوسوم مبتلایان سندرم داون از مادران زیر 35 سال متولد می شوند.

بد نیست بدانید، علائم سندرم داون در هر کودکی تفاوت دارد و در حالی که جمعی از کودکان مبتلا نیازمند پیگیری پزشکی مداوم هستند،عده دیگر می توانند زندگی سالم و تقریبا مستقلی داشته باشند.

ازطرفی احتمال مبتلا شدن به سندرم داون در همه افراد و نژادها و همه طبقات اقتصادی هست. یک زن 35 ساله (که نسبتا سن بالایی جهت باروری دارد) احتمال زیادی است که صاحب فرزندی مبتلا به سندروم داون شود؛ یعنی از بین 350 مورد وضع حمل در زنان 35 ساله، یک مورد فرزند مبتلا به سندرم داون به دنیا می آید و این احتمال در 40 سالگی به یک مورد از هر 100 مورد می رسد. در 45 سالگی نیز این احتمال به یک مورد از هر 30 مورد زیاد کردن می یاید.

آلودگی هوا و سندرم داون چه رابطه‌ای دارند؟

جالب است بدانید، به گفته متخصصان، مواجهه با آلاینده های موجود در هواهمچون سرب و آرسنیک و دیگر فلزات سنگین و نیز در معرض اشعه و پارازیت قرار گرفتن تا 30برابر خطر تولد نوزاد معلول و عقب مانده ذهنی را زیاد کردن می دهد و این زنگ خطری است جهت شهروندان پایتخت که هر روزه در معرض این آلودگی های محیطی قرار دارند.

با این حساب سه ماهه پیش از بارداری، سه ماهه اول و سه ماهه دوم از وقت های طلایی به شمار می روند و مواظبت باید در بالاترین سطح ممکن باشد. بر اساس آمارها به طور معمول از هر هزار تولد، دو نوزاد در کشور عزیزمان ایران مبتلا به اختلال کروموزومی هستند که با زیاد کردن آلودگی هوا این میزان به 24 درصد زیاد کردن می یابد.

این روزها بحث آلودگی هوا و وجود ذرات معلق همچنان مطرح هست، ولی توصیه قابل توجه اخبار مرتبط با این معضل زیست‌محیطی هست. به عنوان مثال، این خبر که آلودگی هوا احتم

می توان گفت، آمار تولد نوزادان با نقص ژنتیک با پدر و مادر کاملا سالم زیاد کردن یافته است که منشا همه اینها آلودگی هواست. با وجود این، هنوز هم بعضی محققان بر این باورند که آلودگی هوا و فلزات سنگین موجود در هوا نمی تواند به طور مستقیم بر روند سقط جنین و جهش های ژنتیک مادرزادی تاثیر بگذارد. به عبارتی، آﻟﻮدﮔﯽ هوا ﯾﮑﯽ از ﻓﺎﮐﺘﻮرهای ﺑﺮوز بیماری های ﻣﺎدرزادی در ﻧﻮزادان ﻣﯽ ﺷﻮد و ﻧﻤﯽ ﺗﻮان ﻋﻠﺖ اﺻﻠﯽ ﺑﯿﻤﺎری های ﻣﺎدرزادی ﯾﺎ جهش های ژﻧﺘﯿک و اﺧﺘﻼل های واﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ آن را تنها زاییده آﻟﻮدﮔﯽ هوا داﻧﺴﺖ.

آنها بر این باورند که ﺗﻐﯿﯿﺮات ژﻧتیک، مساله ای ﻧﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ اﺳﺘﻨﺸﺎق هوای آﻟﻮده ﺧﺎﻧﻢ ﺑﺎردار ﺑﻪ وﺟﻮد آﯾﺪ و اﺧﺘﻼل ﺑﻌﺪ از چهار ﯾﺎ ﭘﻨﺞ ﻧﺴﻞ ﺧﻮد را ﻧﺸﺎن ﻣﯽ دهد و ﺑﺮوز ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.

آلودگی هوا و سندرم داون چه رابطه‌ای دارند؟

ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺜﺎل، ﻧﻤﯽ ﺗﻮان آﻟﻮدﮔﯽ هوا را ﻋﺎﻣﻞ اﺻﻠﯽ ﺑﺮوز ﺳﻨﺪرم داون ﻗﻠﻤﺪاد ﮐﺮد.

برخلاف باور خیلی ها در مادرانی که در سن اوج باردار شده است اند، آزمایش غربالگری وجود دارد که در صورت ابتلای تازه به سندرم داون تا قبل از 20 هفتگی می توان جنین را سقط کرد، ولی اگر جنین متولد شود، دیگر نمی توان کاری کرد چون درمانی جهت سندرم داون وجود ندارد.

احتمالا می دانید که در گذشته جهت پیشگیری از سندرم داون توصیه می شد که همه مادران بالای 35 سال با آزمایش سلول های مایع آمنیوتیک (آمنیوسنتز) یا نمونه گیری از پرزهای جفتی (CVS) تحت بررسی قرار گیرند، ولی از آنجا که بیش از دو سوم نوزادان مبتلا به سندرم داون از مادران زیر 35 سال متولد می شوند، در حال حاضر غربالگری سندرم داون به همه مادران باردار توصیه می شود.

در این بررسی ها ، که معمولا در سه ماهه اول یا سه ماهه دوم بارداری انجام می گیرد، از روش های غیرتهاجمی مثل بررسی خون مادر یا سونوگرافی استفاده می شود. به عنوان مثال، آزمایش DNE CELL FREE تهاجمی نیست و براساس آزمایش خون مادر حین حاملگی انجام می شود و مانند آمنیوسنتز خطرناک نیست و دقت بالای 90درصدی دارد البته آزمایش آمنیوسنتز، دقت صددرصدی در تشخیص سندرم داون دارد و در شرایط خاص انجام آن مهم هست، آیا که ممکن است نتیجه آن طبق تشخیص متخصص زنان و وضع حمل به ختم بارداری منجر شود.

این که در یک خانواده، کودک مبتلا به سندرم داون وجود داشته باشد، به معنای این نیست که خویشاوندان درجه یک در صورت ازدواج، حتما صاحب فرزند مبتلا به سندرم داون می شوند.

حتی در صورت بروز نگرانی تنها با یک آزمایش راحت می توان از ناقل بودن فردی که در خویشاوندان کودک سندرم داون وجود دارد، باخبر شد. در عین حال، خطر تولد نوزاد مبتلا به سندرم داون در مادرانی که یک فرزند مبتلا دارند، در بارداری های بعدی به همان میزان وجود دارد و وجود یک فرزند مبتلا به معنای زیاد کردن خطر مبتلا شدن به سندرم داون در جنین های بعدی است.

جام جم آنلاین

واژه های کلیدی: فرزند | آزمایش | آلودگی | آلودگی | بارداری | نوزادان | بارداری | مبتلا شدن | آزمایش خون | آلودگی هوا | مادران باردار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs